środa, 4 kwietnia 2012

Szersze spojrzenie


Małpy zerwały kokos z wysokiego drzewa i rzuciły go na głowę siedzącego pod drzewem, człowieka. Człowiek zamiast zdenerwować się spokojnie podniósł kokos, wypił mleczko, zjadł miąższ a ze skorupy zrobił sobie miskę...

Wszelkie przejawy ludzkiego geniuszu, wielkich odkryć czy  posuwających ludzkość w postępie wynalazków, od elektryczności aż po muzykę w IPodzie, są wynikiem optymizmu i szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Podobnie jak w przypadku naszego „poszkodowanego” bohatera czasami warto jest spojrzeć szerzej a daną sytuację zobaczyć możemy w zupełnie innych, kolorowych barwach.

Tego szerszego spojrzenia czasami brakuje nam nie tylko w codziennych sytuacjach życiowych lecz również w ocenie naszego Miasta. Nie ograniczajmy się więc do wizji otoczonych murem 25 km2, na których to skoncentrowane są wszystkie problemy i bolączki tego świata. Nie koncentrujmy się na narzekaniu i wyolbrzymianiu na siłę tego co jeszcze niedoskonałe lecz spróbujmy maksymalnie wykorzystać społeczno-gospodarczy potencjał Siemianowic Śląskich. Bądźmy otwarci i kreatywni.

Owo szersze spojrzenie nabiera szczególnie ważnego znaczenia w kontekście przyszłości naszego Miasta w na tle regionu i Unii Europejskiej. Nowa perspektywa programowa po roku 2014 wymusi niejako przejście z zarządzania doraźnego na zarządzanie strategiczne oraz współpracę realizowaną poprzez wspólne zintegrowane inwestycje i wspólne strategie terytorialne.

Spójrzmy więc na Siemianowice Śląskie jako na jedno z podobnych 19 graniczących ze sobą miast Aglomeracji Górnośląskiej skupiającej 2 201 800 ludzi  na powierzchni 1471 km2.  Miast o wspólnych problemach, wyzwaniach i potrzebach rozwojowych.

Spójrzmy na Siemianowice Śląskie jako na jedno z podobnych 387 miast Unii Europejskiej w przedziale 50-100 tys. mieszkańców, zamieszkiwanych przez 26 690 068 ludzi. Miast, które w sumie zamieszkuje aż 5,6 % wszystkich obywateli UE. 

Lata spędzone w samorządzie na wszystkich szczeblach administracji nauczyły mnie, że takie szerokie podejście ma same zalety: stawia wobec różnych punktów widzenia oraz sposobów podejścia do poszczególnych zagadnień i tendencji; rozwija umiejętność komunikowania się i działania; wzmaga umiejętność akceptacji i tolerancji; nie pozwala wpaść w pułapkę swojej wiedzy i pozwala nieustannie się uczyć.

A przede wszystkim pozwala patrzeć na dobrą stronę wszystkiego co nas spotyka i być prawdziwym optymistą, czego Wam życzę zarówno w ocenie zmian w naszym Mieście jak i w codziennych, życiowych sytuacjach.

To naprawdę pomaga :)